טכנולוגיות מסייעות

מהם טכנולוגיות מסייעות?

מהם טכנולוגיות מסייעות?

טכנולוגיה מסייעת היא כל אמצעי עזר, מכשיר, תוכנה, אפליקציה אשר נועדו לקיום התפקוד ושיפור איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות.

היום בישראל ישנם כ-1.6 מיליון איש המוגדרים כאנשים עם מוגבלויות ואם נתייחס לכלל העולם אז כ- 15% מכלל האוכלוסייה הם אנשים עם מוגבלויות. ישנם מגבלות נוספות שלא נכנסות לסטטיסטיקה אך גם הם צריכים טכנולוגיה מסייעת כלשהי למען תפקוד יומיומי.

ניקח לדוגמא את אוכלוסיית המבוגרים, הם אומנם לא מוגדרים כאנשים עם מוגבלויות אבל הרבה מהמבוגרים בישראל זקוקים למכשירי שמיעה. דוגמא נוספת היא העולים החדשים, שחלקם עוד לומדים את השפה העברית החדשה והיו שמחים להיעזר בטכנולוגיה מסייעת שתעזור להם לשמוע את הטקסט הכתוב במקום לקרוא אותו. ואפילו כל אחד ואחד מאתנו שמרכיב משקפיים זקוק לאיזו טכנולוגיה מסייעת שתשפר לו את איכות החיים בראייה, בקריאה ובנהיגה.

ע"פ הדוגמאות האלה ניתן להבחין כי כל אחד זקוק לעזר בעולם שלנו ולפי המצב הנוכחי ניתן להבין שבעתיד הקרוב ובשל תוחלת החיים הגדלה, מספר האנשים שזקוקים לטכנולוגיות מסייעות יגדל ואף יכול להכפיל את עצמו.

אז אילו טכנולוגיות מסייעות קיימות בשוק? בואו נראה מספר דוגמאות נפוצות:

  1. תוכנת קורא מסך- הטכנולוגיה הזו מסייעת לאנשים עם בעיית ראייה ועיוורון. אנשים עיוורים המעוניינים להשתמש במחשב בכלל ובאינטרנט בפרט, יכולים לעשות זאת בעזרת תוכנות הנקראות 'קורא מסך'- התוכנה תשמיע מה שמוצג על המסך.
  2. מקלדות מיוחדות- הטכנולוגיה הזו מסייעת לאנשים עם בעיית ראייה ובעיות מוטוריות, מחברים למחשב מקלדת בעלת מקשים גדולים וצבעים שונים על מנת לסייע בשימוש במחשב.
  3. משקפי "אורקום"- טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך המסייעת לליקויי ראייה ועיוורים "לראות" את הסביבה באמצעות משקפיים עם מצלמה חכמה. המצלמה מזהה טקסט, פנים ומוצרים ומקריאה את התוכן דרך רמקול שמחובר למשקפיים.
  4. הנגשה של אתרים – הנגשה של אתרים מסייעת למגוון רחב של אנשים עם מוגבלויות- בעיות ראייה/ מוטוריות/ קוגניטיביות ועוד. יש לציין כי יותר ויותר חברות ענק מנגישות את הפלטפורמות שלהן כחלק אינטגרלי מהמוצר, לדוגמא, מיקרוסופט ו- Wix שהנגישו לאחרונה את הפלטפורמה שלהם המשמשת עשרות מיליוני עסקים קטנים ובינוניים לבניית אתרים, ובכך יוצרים אימפקט גדול בעולם ובתחום.
  5. מתגי ותחליפי עכבר- הטכנולוגיה מסייעת לאנשים עם בעיות מוטוריות. מחברים למחשב מתג עגול המגיב ללחיצה בכל המשטח. המתג יכול לתת משוב קולי. ישנם משטחים שמתאימים לחיבור לזרוע או עם סרט וולקרו המאפשר חיבור לראש או ליד.

 לסיכום, תחום הטכנולוגיה המסייעת אמנם מורכב ומאתגר אך מהווה הזדמנות לחולל שינוי משמעותי בחייהם של אנשים עם מוגבלויות ובעל פוטנציאל רב גם מבחינה עסקית.

יש לכם אתר וורדפרס? אנחנו ננגיש אותו עבורכם בקלות ובמחיר הוגן!

  • 1109
מהם טכנולוגיות מסייעות?
Profile Image

מהם טכנולוגיות מסייעות?

מי חייב להנגיש את אתר האינטרנט שלו
Profile Image

מי חייב להנגיש את אתר האינטרנט שלו

שם המשחק: יצירתיות
Profile Image

שם המשחק: יצירתיות