עיצוב נגיש

שם המשחק: יצירתיות

שם המשחק: יצירתיות

כיצד עיוור יכול לראות וכיצד חירש יכול לשמוע?

זוכרים שכילדים אחת החוויות הייתה משחק בפארק? התרוצצות כיפית בארגז החול - שיחקנו בו, התפלשנו בו, העפנו אותו באוויר, מדי פעם הוא נכנס לנו לפה ואמא צעקה מרחוק 'תירק את זה מהר''. זוכרים את ההנאה במשחק? את המגע? את תחושת החופש?

מתנות חושיות

כמו תחושת המגע כך יש לחלקנו את היכולת לחוש מצוין את יתר החושים. השמיעה חדה, הראייה מצויינת מקרוב ומרחוק, חוש הטעם מאפשר לנו להנות ממגוון מטורף של טעמים ומצטרף לכך חוש הריח. הכל טוב.
השאלה היא איך אפשר להעביר את החוויה למי שלא זכה במתנה הזו או שנהנה ממנה באופן חלקי?

העיוור רואה והחירש שומע

הכישרון של חלקנו הוא מתנה של רבים, במיוחד בעלי היכולת להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי. עולם ההנגשה מלא באנשים מוכשרים במיוחד שיודעים לעשות זאת. הפלטפורמה: הרשת מאפשרת למביני עניין לעשות קסמים ומסייעת לעיוור לראות ולחירש לשמוע.
הטכנולוגיות המסייעות הן פרי יצירה של מי שמסוגל להבין ולהרגיש את האדם הזקוק לכך.

כבר לא אדם שקוף

אדם עצמאי הוא אדם שלם. עצמאות מתבטאת, בין השאר, בדרך בה האחר רואה אותנו. כאשר אדם עיוור מסתובב ברחוב עם מלווה - הפניה נעשית אל המלווה ולא אל האדם העיוור באופן ישיר. כמה עצוב. ברגע אחד בוטל אותו אדם, גם אם לא בכוונה.

הנגשה = יצירתיות

הפשטות שבהנגשה מעלה שוב ושוב את השאלה - איך לא חשבו על זה קודם? מה באמת ההבדל בין ילד קטן שהמוטוריקה העדינה שלו עדיין לא מפותחת וזקוק לצעצועים שניתן להכות בהם ולהפיל אותם כדי שהוא יפתח את המיומנויות הללו לבין אדם בוגר יותר שהמיומנויות הללו אינן מתקיימות אצלו וכדי שהוא יפעיל את המחשב הוא יכול להכות בחוסר רגישות על כפתור גדול וזה יקרה?
כך נכנסים עוד ועוד אמצעים המקלים בהנגשה לכל מי שזקוק לו.

1 + 1 = 3

הנגשת השימוש באביזרים השונים כדי שאדם עם לקות יוכל בכלל להיכנס לרשת - היא רק חלק אחד מהפאזל. החלק השני הוא יצירת תשתית הולמת עבורו בנבכי הרשת. בדיוק כפי שמכינים שטחי הנגשה לאנשים המתניידים ממקום למקום על כסא גלגלים ואינם יכולים לעלות במדרגות - כך קיימת היום היכולת להנגיש את הרשת עבור הזקוקים לכך.
בדרך הזו טוב לכולם בי ציניות. המפגש המתרחש ברשת יכול להועיל לכולם. בעלי אתרים נחשפים לקהל יעד חדש שבכלל לא לקחו בחשבון, קהל היעד החדש יכול להנות מעולמות תוכן חדשים שלא היו מוכרים לו והאינטראקציה בין כולם יכולה להוליד הרבה דברים נוספים בהמשך.

היתרון הגדול בכך שלא מדובר בעלויות גבוהות כדי לעשות זאת. השינוי האמיתי הוא בעיקר בחשיבה, בהסתכלות אחרת על הדברים. השלב הבא באבולוציה כבר כאן? האם אתם מצטרפים אליו?

  • 920
מי חייב להנגיש את אתר האינטרנט שלו
Profile Image

מי חייב להנגיש את אתר האינטרנט שלו

עיצוב נגיש עבור עיוורון צבעים
Profile Image

עיצוב נגיש עבור עיוורון צבעים

האם יש פתרונות קסם?
Profile Image

האם יש פתרונות קסם?