עיצוב נגיש

מהו עיוורון צבעים

מהו עיוורון צבעים

צבעים משפיעים על הדרך בה אנחנו חווים את העולם, על הרגשות שלנו. העברת מסרים באמצעות צבעים היא משמעותית מאז ומעולם. אדום שימש לנו תמיד כאזהרה ואלו ירוק כאישור. צבעים מלווים אותנו בעולם הפיסי אבל גם בעולם הדיגיטלי. עם זאת לא כולנו יכולים לראות צבעים. למגבלה הזאת קוראים עיוורון צבעים. אנשים עם עיוורון צבעים חווים את העולם אחרת מאיתנו. הם מנתחים את העולם המסרים לפי רמזים אחרים ולא מסתמכים רק על יכולתם לזהות צבעים. הם מחפשים במסר צורה שונה, גודל אחר או הבדל במיקום המסר. אם המסר שלנו מסתמך רק על צבעים אנשים עם עיוורון צבעים יתקשו להבחין במסרים שלנו.

התרומה של עיצוב נגיש אנשים עם עיוורון צבעים לחווית המשתמש היא אדירה. היכולת להבליט את המסר ולחדד אותו עבור הגולשים שלנו ולא רק עבור אנשים עם מוגבלות. 

עיוורון צבעים מהו?

עיוורון צבעים הוא נושא מרתק ומאתגר בשל המורכבות בו. לא צריך להבין את כל הפרטים של עיוורון צבעים כדי לדעת כיצד ליצור תוכן  אינטרנטי נגיש למי שעיוורי צבעים. הנה עובדה שחשוב להפנים: כל הצבעים מורכבים משלושה צבעי בסיס – אדום, כחול וירוק. על בסיס זה מחולקים סוגי עיוורון הצבעים.

עיוורון צבעים ליקויים אדומים ירוקים

הקטגוריה הרחבה והנפוצה ביותר של עיוורון צבעים. לא כל מי שלוקה בעיוורון מסוג זה לא יכול לראות את האדום או ירוק. פשוט יש לו  קושי להבחין ביניהם. לא כל האדומים והירוקים הם באותה מידה. לאחד יהיה קל לתאר את ההבדל בין ירוק ואדום כהה, בזכות הבהירות שבין הצבעים. הרבה תלוי עד כמה הגוונים בין האדום לירוק קרובים אחד לשני. ככל שיהיה יותר הבדל ביניהם כך יהיה קל יותר להם להבחין ביניהם. כאשר אתם משתמשים בתמונות שאלו הם הצבעים השולטים בהם קחו את העניין בחשבון. בתוכנות כמו פוטושופ ניתן לדמות כמעט את כל סוגי העיוורון אז בצעו בדיקה. האם התמונה מובנת ?

ישנם עדויות לכך שאנשים עם עיוורון צבעים אדום ירוק יכולים לראות צבעים אדומים וירוקים כצהובים, כתומים ובז'. משמעות הדבר היא כי צהוב, כתום, ובד יכולים להתבלבל עם הירוקים ואדומים.

עיוורון צבעים ליקויים אדומים

קולטני הצבע (קונוסים) בעיניהם של אותם אנשים אינם רגישים לאורכי גל ארוכים (האדום). האדומים נראים יותר כמו בז' ונראים מעט כהה יותר ממה שהם באמת. הירוקים נוטים להיראות דומה לאדומים. למרות שאנשים רבים עם ליקוי זה יכולים להבחין כמה גוונים של אדומים וירוקים, הם לא יכולים לעשות זאת בקלות כמו מישהו עם ראיית צבעים רגילה.

עיוורון צבעים ליקויים ירוקים

אצל אנשים עם ליקוי זה אלה, קונוסים בעין אינם רגישים לאורכי גל בינוניים (ירוק), אבל התוצאה הסופית היא דומה לאנשים עם ליקוי ראיה של אדום, עם הבדל שצבע האדום לא נראה כהה לעתים קרובות הם יכולים להבחין בין הגוונים של אדומים וירוקים בצורה טובה יחסית.

עיוורון צבעים ליקויים כחולים

טריטאנופיה היא הרבה פחות נפוצה מאשר בקטגוריות האחרות שהוזכרו לעיל. טריטאנופיה (ליקויים כחולים) היא חוסר הרגישות לאורכי גל קצר (בלוז). הבחנה בין בכחול לירוקים בכלל יכולה להיות מבולבלת, אבל צהובים מושפעים גם בכך שהם מצליחים להיעלם או להופיע כגוונים קלים של אדום.

עיוורון צבעים ללא צבע

קבוצה זו מהווה מיעוט קטן מאוד בקרב אנשים שהם עיוורים צבעים. קונוסים של העין אינם פונקציונליים, כך המוטות (קולטנים שיכולים להבדיל רק בין האור וחושך) הן המקור זמין היחידי של מידע חזותי. אנשים עם achromacy (ללא אפשרות קליטה של צבע) לא רואים שום צבע בכלל. שלהם הוא עולם של שחור וגוונים לבנים של אפור. לעתים קרובות יש להם חדות ראייה ירודה ויש להם סלידה לאור בהיר. זוהי הקבוצה היחידה ש"עיוורון צבעים" היא תווית שמתאימה, שכן יש לי כל קבוצות האחרות את היכולת לראות קצת צבע.

  • 1385
בדיקות נגישות לאתרי אינטרנט
Profile Image

בדיקות נגישות לאתרי אינטרנט

מהו עיוורון צבעים
Profile Image

מהו עיוורון צבעים

עיקרון שלישי - הבנה
Profile Image

עיקרון שלישי - הבנה